Kaheksa harjumust, mis võtavad sinult õnnelikkuse

„Õnn pole käega katsutav. See tuleneb oma tegudest.“

Dalai Lama

Iga inimene otsib elus ühel või teisel viisil õnne. Paljud kaotavad oma retkel sihi ning unustavad, mis neile tõeliselt rahuldust pakub. Õnnejanu ning eksimuse tunnet üritatakse muude rõõmudega kustutada, kuid see röövib inimestelt aina enam energiat ning tekitab hoopiski rohkem kurbust, stressi või viha.

Üllate eesmärkide puudumine ning konarlik elutee, ei lase kergelt rahulolu saavutada. Aastate möödudes mõistetakse, et varem seatud eesmärgid röövivad hoopiski õnne- seetõttu on mõistlik neist loobuda. Elus kannapöörde tegemine võib olla hirmutav, kuid selle tulemusena on võimalik oma eneseteostust ning üldist õnne ja vabaduse tunnet tõsta.
Järgnevalt on välja toodud kaheksa põhimõtet, millest tuleks loobuda, et elada õnnelikult ning vabalt.

Osa karjast olemine

Sotsiaalsete olevustena tahame teistele inimestele meeldida. Ürginstinkt olla osa karjast muudab meie käitumist vastavalt grupi normidele, kuna kardame et sõbrad-tuttavad heidavad meid muidu kõrvale. Enamasti tähendab, et surume enda väärtushinnangud alla, et grupivaimuga paremini sobituda. Selline piirab õnne, kuna kui inimese teod ning tõekspidamised ei kattu, asub südametunnistus meid piinama. Enamik inimesi hindab selgrooga isiksusi, kel on kindlad väärtushinnangud paigas. See tekitab vastastikku austust ning võimaldab usaldusväärseid suhteid sõlmida. Juhul kui mees- või sõpruskonnas tõekspidamisi ei hinnata, ei tasu selliste tutvuste hoidmiseks aega raisata, vaid leida endale uus seltskond.

Sõnakuulelikkus

Teiste nõu kuulda võtta on alati kasulik, kuid tark tegu ei ole pimesi iga sõna kulla pähe võtta. Paika pandud reeglid tekitavad juba lastes arusaama, et vanemaid, ülemusi ning seaduseid tuleb alati kinnisilmi jälgida. Soov mitte karistada saada tekitab noortes tunde, et nad pole piisavalt targad, et enda eest välja astuda ning oma otsuseid teha. Seega, teevad teised vastutavad ning võtavad nende eest otsuseid vastu. Selle asemel et elus ohjad enda kätte võtta, astuvad need inimesed vanemate või mentorite jälgedes, heites oma unistused kõrvale. Vastutuseta ei arene kriitiline mõtlemisvõime- ilma selleta ei osata probleeme lahendada ega elus tõelist sihti leida. See ei tähenda, et tasuks protestist kõigiga eri arvamusel olla, vaid tuleb endale teadvustada, miks seadused ja normid eksisteerivad.

Soov teistele meele järgi olla

Kui proovid elada nii, kuidas teised tahavad et elad, ei ole mahti oma soove täita. Kõigi meele järgi ei saa olla, seega kõigi ootusi ei ole võimalik täita. Mis mõte on end ohverdada et teistele meele järgi olla? Seda üritades lööd vaid oma elu läbi ning kibestud saavutatu üle. Olles kõigi sõber, ei olda tegelikult mitte kellegi sõber. Alati on lihtsam jääda endale kindlaks ning lasta ümbritseval sellega kohaneda. Vastupidi talitledes tekib oht oma identiteet kaotada.

Materiaalse rikkuse saavutamine

Elamiseks on raha vaja, kuid uurimused näitavad, et kui meie põhilised vajadused on kaetud, ei anna raha lisamine emotsionaalset rahulolu juurde. Bill Gates on öelnud, et toitu ja rõivaid silmas pidades on tema eest hästi hoolitsetud. Rahast pole tal peale teatud punkti enam mingit kasu. Enamik inimesi sellega ei nõustu ning on veendunud, et palju raha pangakontol ning luksuslikud esemed toovad nende ellu lisaväärtusi. Rikkuse taga ajamine nõuab suurt pingutust, mis röövib meilt energiat- seetõttu ei pruugi olla aega kogutud rikkust nautida.

 

Meelt lahutavad segavad faktorid

Meid on kasvatatud meeltesegadustes. Inimestel on kogu aeg kiire, kuid nad teevad tühja tööd, mis ei panusta kellegi heaollu ega arengusse. Esiplaanil on pealiskaudsemad tegevused, millest vaid inimene ise kasu lõikab. Olgu selleks kinos käimine või esemetega internetis hangeldamine. Selle asemel, et kulutatud aeg nii enda kui ka teiste jaoks kasulikuks muuta, valitakse lihtsam tee. Et leida elus rohkem rahu ning vaikust, tuleb segavatest faktoritest loobuda ning keskenduda, mis tõeliselt elus rolli mängib- mis pakub sulle rõõmu ning mis aitab enda parima kehastuseni viia. Tarbimise asemel loomisele keskendumine on paljudele õnne võtmeks.

Soov olla täiuslik

Veel üks eesmärk, mis röövib meilt õnne, on soov saavutada täiuslikkust. See pole võimalik- kõigil on oma vead, kõik teevad vigu. Elades me kogeme ning õpime vigadest, mille läbi end täiustame. Pidevalt nii oma elu eest hoolt kandes, et see täiuslikuna välja paistaks, tehakse rohkem kahju kui kasu. Pidev kontroll tekitab stressi ning kui täiuslikkust ei saavutata, kaasneb sellega pettumus, häbi ning enese vihkamine. Meedia ning seal esinevad kuulsused tekitavad meis tunde, et täiuslikkus eksisteerib. Sotsiaalmeedia poolt tulenevad raamid mahutavad endasse kõik kauni, aga telgitagustesse jäävad ohverdused, mis sellise kuvandi lõid.

Kuulsusejanu

Tänapäeval on sotsiaalvõrgustike abil lihtsam kuulsaks saada. Meie hulgas on meeletult palju inimesi, kelle elu eesmärgiks on olla lihtsalt tuntud. Eesmärgi täitmiseks nähakse iga päev vaeva- matkitakse oma iidolite välimust, harjumusi, elustiili. Võtkem näiteks Kardashian perekonna- need inimesed ei ole tuntud oma saavutuste eest vaid hoopis enese eksponeerimise tõttu. See perekond elab oma elu vaid teiste nimel. Sellega kaasneb kadedus ning pidev iha olla teiste poolt hinnatud. Uskudes, et õnn sõltub teistest inimestest, väljendab alaväärsuskompleksi.

Enda võrdlemine teistega

Inimeste iseloomud on unikaalsed, kuid enamus inimesi pole õppinud enda tugevusi ning nõrkusi aktsepteerima. Tänapäeva ühiskonnas oleme harjunud pidevalt end teistest paremaks tegema, kuna sel viisil tekib inimestel tunne, et nad on tähtsad. See mõtteviis aitab küll end tähtsamaks muuta, kuid annab ka ühtlasi aru, et alati on keegi, kes on endast parem. Seega tekib arusaam, et me pole kunagi piisavalt head ning peame aina rohkem vaeva nägema, et teistest üle olla.

Kui otsid õnne, siis ole kindel et seda õigest kohast otsid. Kõige tähtsam on enda tekitatud takistustest lahti lasta, mis õnne leidmist raskendavad. Endale aastaid tagasi seatud eesmärkidest loobumine on hirmutav, kuid see kartus on tarvis ületada.

 

 

Raul Leemet

keyboard_arrow_up